Kreativita a psychologická pomoc na jednom mieste. IPčko otvára ďalší klub pre mladých.

PREŠOV, 26. januára 2023 – KREATE KLUB je v poradí tretím klubom pre mladých ľudí z dielne psychológov a psychologičiek IPčka. Po Klube Machovisko v Bratislave a FLEK klube v Trnave otvárajú originálny priestor psychologickej pomoci aj v Prešove. Tentokrát je témou klubu KREATIVITA.

KREATE KLUB je miesto, kde môžu mladí ľudia nad trinásť rokov zmysluplne tráviť voľný čas. Môžu v ňom tvoriť alebo len tak byť po boku psychológa či psychologičky a ďalších mladých ľudí. Klub ponúka ateliér, tvorivé dielne, ochutnávky umenia, ale aj workshopy, koncerty a iné zážitkové aktivity.

„Kreativita nám pomáha identifikovať, kto sme. Spúšťa produkciu hormónov, napríklad endorfínu a serotonínu, ktoré prinášajú pocity bezpečia a šťastia. Zlepšuje náladu, podporuje našu celkovú pohodu a citlivo odkrýva to najvnútornejšie v nás,“ vysvetľuje psychológ a riaditeľ IPčka, Marek Madro.

Súčasťou klubu sú psychológovia a psychologičky či sociálni pracovníci, ktorí môžu mladých ľudí podporiť, usmerniť a pomôcť im, keď je to potrebné. Individuálnu odbornú pomoc poskytujú anonymne a zadarmo.

KREATE KLUB sa nachádza Jarkovej ulici číslo 71 v Prešove a je otvorený pre mladých ľudí štyrikrát do týždňa v poobedňajších a večerných hodinách (streda a štvrtok – 15:00 – 20:00, piatok – 15:00 – 21:00, sobota – 17:00 – 21:00).

KREATE KLUB vzniká v Prešove, kde IPčko v júni 2022 otvorilo svoje centrum krízovej intervencie – Káčko. Ľuďom v náročných chvíľach v ňom doposiaľ poskytli bezplatnú a anonymnú pomoc 269-krát. Výjazdový Krízový intervenčný tím IPčko, ktorý je súčasťou Káčka, eviduje v Prešovskom kraji 94 zásahov za ostatný polrok. V roku 2022 pomáhali odborníci a odborníčky na linkách pomoci obyvateľom kraja až 9214-krát. Odborníci a odborníčky z liniek pomoci a krízových služieb IPčka uskutočnili v roku 2022 viac ako 178 000 pomáhajúcich a krízových komunikácií, v ktorých najviac dominovali témy pocitov osamelosti (21,7%), duševných ťažkostí (9,6%), stres a tlak na výkon (9,1%), myšlienky na ukončenie života (9%), depresia a jej symptómy (7,3%) a sebapoškodzovanie (5,3%).

KREATE KLUB vzniká s podporou Ministerstva školstva, vedy výskumu a športu SR a Nadácie Orange. „Mám veľkú radosť, že vznikol v Prešove tento unikátny priestor pre mladých ľudí, v ktorom nemusia svoje pocity vyjadrovať výlučne slovami, ale môžu uvoľniť hranice svojej fantázie a prejaviť to, čo práve cítia. Ďakujem celému tímu IPčka za tento skvelý nápad aj jeho realizáciu. Som rád, že ministerstvo školstva mohlo svojou časťou prispieť k jeho vzniku. Ešte radšej však budem, keď bude Kreate klub prinášať dobré výsledky a bude pre mladých ľudí vyhľadávaným miestom, kde budú nachádzať bezpečie, šťastie, radosť a v neposlednom rade pomoc, ak to budú potrebovať.“ Povedal p. štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR , Slavomír Partila.

Ambasádorkou projektu Kreate klubu je speváčka Katka Koščová. Pri príležitosti otvorenia klubu uviedla: „Kluby, ktoré sú súčasťou IPčka sú niečím takým výnimočným a v dobe, keď výrazne narastá dopyt po psychologickej pomoci aj takým nesmierne potrebným počinom a ja mám nesmiernu radosť, že aj v Prešove budú mať ľudia a najmä mladí ľudia bezpečný a anonymný priestor, kde budú môcť vyhľadať pomoc a pochopenie.“

„Veríme, že v neformálnej komunite KREATE KLUBU nájdu jeho návštevníci a návštevníčky pocit bezpečia, inšpiráciu, ale aj odbornú psychologickú pomoc,“ uzatvára Marek Madro.

Kontakty pre médiá
PhDr. Marek Madro, PhD., MBA – psychológ a riaditeľ občianskeho združenia IPčko,
mobil: 0949 760 570, email: marek@ipcko.sk

Sociálne siete:
IG: Kreate Klub
www.kreateklub.sk
FB: IPčko